Home 2007

Hlavní menu

dpi_daruj

Záznam z Galavečera

Audio a video archív

Jednotlivé ročníky

Další odkazy

Czech German Hebrew Spanish
2007 - 11. ročník

Skončil 11. ročník projektu Dny pro Izrael, které v Hradci Králové pořádá Centrum Sion pod záštitou velvyslance státu Izrael v ČR, JE Arie Araziho. Bohatým programem zasáhl opravdu všechny generace a právem se řadí se mezi ročníky nejúspěšnější. Pořadatelé slibovali zajímavé akce i novinky, které mají společně za cíl přiblížit široké veřejnosti židovskou kulturu, historii i současnost. Veřejně jím také vyjadřujeme naši podporu státu Izrael v souvislosti s násilím a terorismem, jemuž je dlouhodobě vystavován, a přání pokojného a mírového života Izraeli i celé oblasti Blízkého východu. A jak se to podařilo? Posuďte sami!

Zahájením celého projektu bylo autorské čtení Arnošta Goldflama v úterý 9. října. Oblíbený spisovatel, herec, režisér, dramatik a v neposlední řadě i bavič s laskavým humorem představil čtenářům novou řadu povídek, které právě vznikají, i starší tvorbu – přestože Goldflam sám nezažil válečnou dobu, jeho povídky se jí dotýkají. Čerpal například z vyprávění svých příbuzných, kteří jako židé přežili válku v úkrytu.

 

Klezmerové odpoledne aneb s klezmerem naplno – seznámit se s tímto typickým židovským hudebním stylem mohli všichni zájemci i náhodní kolemjdoucí ve středu 10. října. Díky krásnému podzimnímu počasí se produkce opravdu povedla a Baťkovým náměstím se nesla temperamentní hudba v jidiš, ale také třeba písně amerických židů. Koncert tří nejznámějších českých klezmerových skupin – pražských Trombeniků a Klezmerim a prostějovského Létajícího rabína ještě doplnily ochutnávky izraelských vín a židovských kulinářských specialit.

 

Ve čtvrtek 11. října art kino Centrál zaplnila mladá generace – konala se tu beseda na téma holocaustu s místopředsedou Terezínské iniciativy Ing. Pavlem Wernerem. Navštívilo ji na pět set žáků královéhradeckých základních škol a gymnázií. Autentické vyprávění doplněné filmovými ukázkami děti opravdu zaujalo a vyvolalo zajímavé otázky nejen o holocaustu, ale také třeba o židovských zvycích. Skutečné životní příběhy totiž žádný film nenahradí. Večer byl v rámci filmového klubu uveden oscarový válečný snímek Obchod na korze, vyhlášený také nejlepším slovenským hraným filmem v jubilejní Anketě 2000.

Největší událostí Dnů pro Izrael byl závěrečný galavečer, spojený s koncertem Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Tento showman pobavil diváky svým typickým uhlazeným humorem, zazpíval hity pánů Voskovce a Wericha či Gershwinovy skladby a také stepoval.

  

Galavečer zahájil krátkým projevem částečně v češtině (!) rada izraelského velvyslanectví Ziv Nevo Kulman.

Galavečer je tradičně také příležitostí ke společenským setkáním. Kromě výše zmíněného rady izraelského velvyslanectví z letošních hostů jmenujme např. europoslance Oldřicha Vlasáka, poslance Parlamentu ČR Robina Böhnische, Hanu Orgoníkovou, Davida Kafku či senátora Karla Bartáka.

Před začátkem koncertu byla také uvedena výstava fotografií izraelské bioložky a fotografky Šai Ginottové, která je dozvukem letošních Dnů pro Izrael. Expozice s názvem „Na počátku...“ je v mnohém inspirována Biblí, především příběhem stvoření, ale i židovskými dějinami a biblickými proroctvími o konci dnů. Kouzelné a snové fotografie doprovází biblické verše, které jen podtrhují atmosféru snímků. Protože výstava putuje po různých koutech republiky, věřím, že osloví ještě mnoho českých milovníků umění.

Říká se, že láska prochází žaludkem, a že zamilovat si izraelskou kuchyni není nic těžkého, by mi jistě potvrdili všichni, kdo ji během Dnů pro Izrael přišli ochutnat do Restaurace U České koruny. Její šéfkuchař Tibor Kubányi je totiž specialistou na židovská jídla.

Co ještě říci závěrem? Snad jen to, že letošní ročník projektu nasadil vysokou příčku a tak i ten příští bude rozhodně stát za to!

Program v roce 2007:

  • úterý 9.10. - Autorské čtení A. Goldflama (Univerzita Hradec Králové, Okresní knihovna)
  • středa 10.10. - Klezmerové odpoledne na Baťkově nám. (izraelská hudba, ochutnávky izraelských vín a specialit izraelské kuchyně ....)
  • čtvrtek 11.10. - Ing. Werner, beseda o holocaustu v kině Centrál pro žáky základních škol
  • čtvrtek 11.10. - promítání filmu Obchod na korze v kině Centrál
  • neděle 14. 10. - Slavnostní galavečer s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers (Velký sál Kongresového centra Aldis)
  • 8. - 12.10. - Týden izraelské kuchyně v restauraci U České koruny
  • 15.10. - 2.11. - Výstava izraelských fotografií Šai Ginotové v nové budově Univerzity Hradec Králové
 
 

Pondělí, 27 Březen 2017

V neděli 26. března zamířil na svou první oficiální cestu nový izraelský velvyslanec J.E. Daniel Meron. Stalo se již tradicí, že jeho...

Čtvrtek, 26 Leden 2017

V předvečer Mezinárodního dne památky obětí holocaustu ve čtvrtek 26. ledna uspořádalo Centrum Sion tradiční pietní akt k uctění...

Středa, 14 Prosinec 2016

Na pozvání ředitele Centra Sion Denise Doksanského navštívil v pátek 16. 12. velvyslanec Státu Izrael J.E. Gary Koren Hradec Králové. Stala...

Středa, 21 Září 2016


Pátek, 16 Září 2016

V rámci 20. ročníku Dnů pro Izrael se v pátek 30. 9. 2016 v 19:00 h v centru Sion uskuteční již tradiční Večer izraelského vína. Po ...

Pondělí, 07 Březen 2016

Křesťanské centrum Sion chce i letos připomenout veřejnosti největší masovou vraždu československých občanů ...
CNW:Counter