Home 2008

Hlavní menu

dpi_daruj

Záznam z Galavečera

Audio a video archív

Jednotlivé ročníky

Další odkazy

Czech German Hebrew Spanish
2008 - 12. ročník

 

Ve dnech 30. 9. – 6. 10. se v Hradci Králové konal už 12. ročník kulturně společenského projektu Dny pro Izrael. Záštitu nad ním převzali předseda vlády Mirek Topolánek, ministr vlády Cyril Svoboda a velvyslanec Státu Izrael v ČR JE Jaakov Levy.

Program Dnů pro Izrael se nesl v duchu oslav 60 let od založení Státu Izrael a byl proto opravdu bohatý. Celý projekt odstartoval 30. září Klezmerovým odpolednem na Baťkově náměstí v centru města, během něhož vystoupila nejlepší slovenská klezmerová skupina Pressburer klezmer band. Temperamentní hudbu svádějící k tanci doplnily ochutnávky židovských kulinářských specialit a pro zahřátí se nabízelo izraelské víno či voňavá Frolíkova káva.

Večer téhož dne pak zcela patřil izraelskému vínu. V Centru Sion se totiž konala degustace kvalitních vín z různých oblastí Izraele – návštěvníci mohli ochutnat a zakoupit vína z pouště Negev či z Golanských výšin. Samotnou ochutnávku doplnily fotografie a fundované vyprávění pana Robina Böhnische - zástupce firmy Terra Vinifera, která izraelská vína dováží, a zároveň poslance PSP ČR. Zajímavé bylo třeba povídání o přísných nařízeních, která je třeba zachovávat při výrobě košer vína.

Ve středu 1. října proběhlo Jom ha-šoa – vzpomínkové odpoledne na oběti holocaustu. Touto pietní akcí opět na Baťkově náměstí v centru jsme zavzpomínali na jednu z největších tragédií v dějinách lidstva. Zazněla tu jména lidí, kteří nepřežili nucený pobyt v koncentračních táborech. Akce se konala ve spolupráci s Nadačním fondem obětem holocaustu a Institutem Terezínské iniciativy, které laskavě zapůjčily materiály a seznam jmen obětí.

Slavnostní ráz měla návštěva velvyslance Státu Izrael v Hradci Králové ve čtvrtek 2. října. JE Jaakov Levy nejprve besedoval se studenty katedry politologie Univerzity Hradec Králové na téma aktuálního dění v Izraeli a na Blízkém východě. Poté zahájil výstavu fotografií nazvanou „Splněné sny“, která vznikla právě kvůli letošním oslavám 60 let Izraele. Výstava zajímavou formou mapuje různé oblasti ze života izraelské společnosti, v nichž Stát Izrael během své existence vynikl či je považuje za své důležité dědictví. Pana velvyslance přišly pozdravit a svůj dárek mu předat také žáci ZŠ Sion J. A. Komenského.

V pátek 3. října se přes 200 žáků královéhradeckých základních škol zúčastnilo Besedy o holocaustu s jeho pamětníkem a zároveň místopředsedou Institutu Terezínské iniciativy Ing. Pavlem Wernerem v artkině Centrál. Beseda byla doplněna o filmové ukázky a setkala se, stejně jako v minulosti, s velmi příznivými ohlasy.

Během Dnů pro Izrael proběhlo také několik filmových večerů v Centru Sion s židovskou či izraelskou tématikou a už tradiční Týden židovské kuchyně v restauraci U České koruny.

Vyvrcholením celého projektu je pak každoročně slavnostní galavečer. Konal se v pondělí 6. října. Hlavními účinkujícími byli Vladimír Hron, který kromě moderování celého večera také zpíval známé muzikálové melodie (mj. od skladatele židovského původu George Gerschwina) a skvělý chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri, který po zásluze sklidil bouřlivý potlesk.

 

 

 

 

 

Program dále doplnila klezmerová skupina Klezmerim, která předvedla typickou židovskou hudbu a herec Klicperova divadla p. František Staněk s povídkou Ephraima Kishona o židovském humoru. V zajímavém rozhovoru s ředitelem české pobočky Židovského národního fondu JUDr. Pacovským se diváci dozvěděli, jakou úlohu sehrála tato instituce při vzniku Státu Izrael nebo o Českém lese v Negevské poušti, na jehož výsadbu v současné době fond přispívá. Posledním hostem večera, kterého jsme ještě nezmínili, byl pan Tomas Graumann, jedno z „Wintonových dětí“. V osmi letech byl zachráněn před hrozbou holocaustu právě díky vlakům, které z Čech do Velké Británie vypravil sir Nicolas Winton.

  

 

Galavečer je tradičně také příležitostí ke společenským setkáním. Tentokrát se ho mj. zúčastnil za izraelskou stranu konzul Shmuel Micha, dále zástupci z řad europoslanců, poslanců a senátorů, představitelé města a kraje, vysokých škol, významných podnikatelů a další hosté.

 

 

12. ročník Dnů pro Izrael byl pestrou přehlídkou židovské kultury. Zdá se, že tento projekt „zraje jako víno“ a přináší každým rokem nové a zajímavé akce.

  

 Pestrý a bohatý program Dnů pro Izrael 2008 ve zkratce:
30. 9. – Klezmerové odpoledne, od 15 h na Baťkově náměstí
30. 9. – Večer s izraelským vínem, od 19,30 h v Centru Sion
1. 10. – Jom ha-šoa (Den vzpomínání na oběti holocaustu), od 15 h na Baťkově náměstí
2. 10. – Beseda velvyslance Státu Izrael na Univerzitě Hradec Králové, od 11,30 h
2. 10. - 11. 10. - Výstava „Splněné sny“, v Regiocentru Nový pivovar
3. 10. – Beseda o holocaustu pro školy, od 9 h v Artkině Centrál
6. 10. – Galavečer Dnů pro Izrael, od 19,30 v Adalbertinu
29. 9. – 3. 10. – Týden židovské kuchyně, polední menu U České koruny

 
 

Pondělí, 27 Březen 2017

V neděli 26. března zamířil na svou první oficiální cestu nový izraelský velvyslanec J.E. Daniel Meron. Stalo se již tradicí, že jeho...

Čtvrtek, 26 Leden 2017

V předvečer Mezinárodního dne památky obětí holocaustu ve čtvrtek 26. ledna uspořádalo Centrum Sion tradiční pietní akt k uctění...

Středa, 14 Prosinec 2016

Na pozvání ředitele Centra Sion Denise Doksanského navštívil v pátek 16. 12. velvyslanec Státu Izrael J.E. Gary Koren Hradec Králové. Stala...

Středa, 21 Září 2016


Pátek, 16 Září 2016

V rámci 20. ročníku Dnů pro Izrael se v pátek 30. 9. 2016 v 19:00 h v centru Sion uskuteční již tradiční Večer izraelského vína. Po ...

Pondělí, 07 Březen 2016

Křesťanské centrum Sion chce i letos připomenout veřejnosti největší masovou vraždu československých občanů ...
CNW:Counter