Home 2010

Hlavní menu

dpi_daruj

Záznam z Galavečera

Audio a video archív

Jednotlivé ročníky

Další odkazy

Czech German Hebrew Spanish
2010 - 14. ročník

Skončil 14. ročník Dnů pro Izrael,  nad nímž tentokrát záštitu převzal předseda vlády ČR RNDr. Petr Nečas, předseda Senátu PČR MUDr. Přemysl Sobotka a velvyslanec Státu Izrael v ČR JE Jaakov Levy.

Vizí organizátorů, kterou se letos dařilo naplnit, je rozprostřít různé aktivity do celého roku, ač hlavní část Dnů pro Izrael probíhá tradičně v první polovině října. V dubnu tak mohli studenti maturitních ročníků besedovat s legendou literatury Arnoštem Lustigem – tentokrát se za nimi známý spisovatel a originální řečník vydal do Pardubic.

Na akce bohatý byl červen. V průběhu celého měsíce měli návštěvníci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje možnost shlédnout putovní výstavu Židé v boji a odboji, kterou zapůjčilo Sdružení židovských vojáků a odbojářů. Výstava připomenula statečnost lidí, kteří se v nepředstavitelně těžkých podmínkách holocaustu postavili proti nacistické moci a zároveň ukázala, že židé nebyli jen pouhými oběťmi, ale aktivně bojovali na všech frontách 2. světové války. Ve čtvrtek 10. 6. proběhla slavnostní vernisáž, kterou zahájil hejtman Lubomír Franc.

Čtvrteční večer pak patřil zajímavé besedě. Aktuální událostí, která zaujala celý svět, byla zpráva o akci izraelského námořnictva proti lodi, vezoucí údajně humanitární pomoc do Pásma Gazy. Návštěvníci besedy mohli mj. shlédnout autentické záběry zásahu, které natočila izraelská armáda. A že ne vše, čím Dny pro Izrael představují svět židů, je jen vážné, dokazoval 11. června Večer izraelského vína. Řízenou degustaci na pultech neobvyklých vín provázel slovem i fotografiemi zástupce firmy Terra Vinifera a zároveň poslanec PSP ČR Robin Böhnisch.

To nejlepší si ovšem Dny pro Izrael schovávají pro svou hlavní podzimní část. V týdnu 3. – 8. října probíhalo denně něco zajímavého.

Neděle 3. října zahájila akce koncertem rockové skupiny Buffalos, která k nám zavítala až z Tel Avivu. Jejich hudba rozhodně nikoho nezklamala.

Skutečnou lahůdkou  byl slavnostní galavečer v pondělí 4. října v KC Aldis, který poprvé v Hradci Králové uvedl známou dětskou operu Brundibár. Začátek večera patřil Denisi Doksanskému, řediteli Centra Sion a přítomné pozdravil také velvyslanec Státu Izrael v ČR JE Jaakov Levy. Poté už na podium nastoupily děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru pod vedením manželů Fleglových, které za doprovodu orchestru Archioni Plus pod taktovkou dirigenta Michala Macourka zazpívaly několik zhudebněných básní, jejichž autory byly děti z terezínského ghetta. Jejich zpěv doplnila projekce realistických obrázků ze života ghetta od Helgy Weissové z cyklu „Maluj, co vidíš“.

Hlavní část programu však děti čekala až po rozhovorech s hosty večera, z nichž prvním byl senátor Pavel Trpák. Ten se účastnil zahraniční mise českých politiků v Jordánsku a Izraeli právě v době, kdy došlo k izraelskému zásahu proti „humanitárním“ lodím mířícím do Pásma Gazy. Když v průběhu rozhovoru vyzdvihl jasný a osamělý výrok předsedy Senátu PČR pana Přemysla Sobotky, který po incidentu označil izraelský zákrok jako oprávněný, zazněl sálem nadšený potlesk.

Z trochu jiného soudku bylo vystoupení nositelky vyznamenání prezidenta republiky, paní Marty Kottové. Mluvila o svých zážitcích z Terezína i z dalších koncentračních táborů, kterými prošla. Především se ale rozhovor s ní dotýkal právě opery Brundibár, která je pro ni „srdeční záležitostí“, neboť, jak řekla, v Terezíně prožívala ještě zbytky svého dětství. Paní Kottová tak uvedla samotné představení.

Brundibár vznikl v roce 1938 původně pro soutěž ministerstva školství. V Terezíně se dočkal více než padesáti repríz a jeho závěrečné verše se staly pro děti jakousi hymnou. Jednoduchý příběh o vítězství dobra nad zlem měl i v Hradci Králové velký úspěch. Kdo by neprožíval s dětskými hrdiny jejich beznaděj, když nemohou pro nemocnou maminku získat ani kapku mléka a nezlobil se kvůli bezpráví, kterého se jim dostává od zlého Brundibára. Hlavně dětští návštěvníci, kterých v sále nebylo málo, jásali na konci opery, když vše dobře dopadlo. A když se k hercům Dismanova souboru na závěr opery přidala i paní Kottová, bylo dojetí v sále téměř hmatatelné. Silná atmosféra Brundibára, pramenící z jeho děje i pohnuté historie, zůstávala v sále i po skončení představení.

Galavečer byl i letos příležitostí ke společenským setkáním. Tentokrát se ho z dalších hostů mj. zúčastnili poslankyně Parlamentu ČR Hana Orgoníková a senátor PČR Ing. Petr Pakosta, hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, prezident česko-izraelské obchodní komory JUDr. Pavel Smutný a další představitelé kulturního a společenského života.

Paní Kottová v Hradci Králové pobyla ještě další den, kdy své zážitky z koncentračních táborů sdílela s dětmi z královéhradeckých základních škol. Tentýž den odpoledne připomnělo Veřejné shromáždění na podporu Izraele na Baťkově náměstí v centru města aktuální situaci na Blízkém východě a stálé ohrožení Izraele teroristickými útoky.

Středa 6. října byla ve znamení pohodového Klezmerového odpoledne za účasti naší nejlepší klezmerové kapely Trombenik doplněného o židovský jarmark. Temperamentní hudební vystoupení v centru města jen podtrhla ochutnávka izraelského vína, židovských specialit či prodej kosmetiky z Mrtvého moře. Ve čtvrtek 7. října zazněla Masarykovým náměstím jména královéhradeckých obětí holocaustu na vzpomínkové akci Jom ha-šoa. Příjemnou tečkou za hlavním týdnem Dnů pro Izrael pak byl v tomto roce už druhý Večer izraelského vína s Robinem Böhnischem.

Ve středu 10. listopadu se v sále Centra Sion konalo zajímavé setkání s Wernerem Oderem. Původem Rakušan, syn jednoho z čelních velitelů SS, dnes pastor křesťanského sboru ve Velké Británii, mluvil především o svém dětství a divokém dospívání, které ovlivnila atmosféra v rodině plné sympatií k nacizmu a antisemitizmus a změnila až víra v Ježíše Krista.  Šlo o poslední akci Dnů pro Izrael 2010.

 


 
 

Pondělí, 27 Březen 2017

V neděli 26. března zamířil na svou první oficiální cestu nový izraelský velvyslanec J.E. Daniel Meron. Stalo se již tradicí, že jeho...

Čtvrtek, 26 Leden 2017

V předvečer Mezinárodního dne památky obětí holocaustu ve čtvrtek 26. ledna uspořádalo Centrum Sion tradiční pietní akt k uctění...

Středa, 14 Prosinec 2016

Na pozvání ředitele Centra Sion Denise Doksanského navštívil v pátek 16. 12. velvyslanec Státu Izrael J.E. Gary Koren Hradec Králové. Stala...

Středa, 21 Září 2016


Pátek, 16 Září 2016

V rámci 20. ročníku Dnů pro Izrael se v pátek 30. 9. 2016 v 19:00 h v centru Sion uskuteční již tradiční Večer izraelského vína. Po ...

Pondělí, 07 Březen 2016

Křesťanské centrum Sion chce i letos připomenout veřejnosti největší masovou vraždu československých občanů ...
CNW:Counter