Home 2014

Hlavní menu

dpi_daruj

Záznam z Galavečera

Audio a video archív

Jednotlivé ročníky

Další odkazy

Dny pro Izrael 2014
Slavnostní galavečer představil izraelské osobnosti

Slavnostní galavečer 18. ročníku Dnů pro Izrael zaznamenal ve své historii své další „poprvé“. Vloni to bylo poprvé, kdy na akci vystoupil prezident České republiky. Letos se poprvé na této společenské události představili izraelští umělci a také všichni tři hosté talk show byli Izraelci, i když s českými a polskými kořeny.

Na úvodní video s názvem “O dětech, jejichž hvězda zhasla“, které natočily děti ze Základní školy Sion J. A. Komenského a získaly s ním 1. místo v soutěži Institutu Terezínské iniciativy, navázal ředitel Centra Sion Denis Doksanský. Ve svém proslovu mluvil o přetrvávající hrozbě antisemitských postojů vůči Židům a Izraeli, a že i dnes, stejně jako před 2. světovou válkou, musí mnozí příslušníci tohoto národa bojovat o vlastní existenci.

Galavečer svojí účastí a proneseným projevem podpořili také místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a velvyslanec Státu Izrael JE Gary Koren. Ten opakovaně vyjádřil, že přátelské vztahy mezi oběma zeměmi jsou výjimečné a Česká republika patří k největším přátelům Izraele, čehož si moc považují.

O svých nevšedních životech, izraelské armádě IDF a o zkušenostech s válkami mluvili vzácní hosté, kteří kvůli tomu podnikli cestu z Izraele do Čech. Prvním z nich byl Eliezer Stern, poslanec izraelského Knessetu a předseda meziparlamentní skupiny přátelství Izrael – Česká republika. Dalšími pak Hugo Marom, brňenský rodák, který se svým bratrem nastoupil do „Wintonova“ vlaku, po válce se vrátil zpět, podstoupil pilotní výcvik a odletěl do Izraele bojovat za jeho nezávislost v roce 1949. Příběhy, které vyprávěl, by vydaly na několik životů, a přesto ve svých 86 letech, které slaví právě tento týden, působí Hugo stále velmi vitálně. Milým překvapením večera byl pak narozeninový dort s gratulací a potlesk publika ve stoje. Trojici hostů doplnil Avraham Harshalom narozený v Polsku, jehož životní peripetie vedly přes koncentrační tábor, úspěšný útěk z něj, výcvik na pilotního mechanika až do Izraele, kam stejně jako Hugo Marom odletěl bojovat za svoji novou zemi.

Na galavečeru nemohla chybět krásná hudba. Píseň Jeruzalém ze zlata a také novou píseň složenou pro Izrael zazpívala Dana Pechánková v doprovodu mladého hradeckého tria – Štěpán Křováček (violoncello), Sára Schumová (housle) a Vojta Lopour (klavír). Vrcholem večera bylo vystoupení izraelské jazzové skupiny Shai Maestro Trio, která předvedla naprosto bravurní výkon, za nějž sklidila oprávněný ohlas publika.

Dny pro Izrael pokračovaly i v dalších dnech. V úterý proběhlo Jom Ha-šoa, ve středu Klezmerové odpoledne, ve čtvrtek pak veřejné shromáždění na podporu Izraele. Bio Centrál nabídlo filmové projekce k tématu a zajímavá výstava publicistky Judity Matyášové s názvem Sofiina volba po česku byla k vidění v Knihovně města HK ve Wonkově ulici.

 
 

Pondělí, 27 Březen 2017

V neděli 26. března zamířil na svou první oficiální cestu nový izraelský velvyslanec J.E. Daniel Meron. Stalo se již tradicí, že jeho...

Čtvrtek, 26 Leden 2017

V předvečer Mezinárodního dne památky obětí holocaustu ve čtvrtek 26. ledna uspořádalo Centrum Sion tradiční pietní akt k uctění...

Středa, 14 Prosinec 2016

Na pozvání ředitele Centra Sion Denise Doksanského navštívil v pátek 16. 12. velvyslanec Státu Izrael J.E. Gary Koren Hradec Králové. Stala...

Středa, 21 Září 2016


Pátek, 16 Září 2016

V rámci 20. ročníku Dnů pro Izrael se v pátek 30. 9. 2016 v 19:00 h v centru Sion uskuteční již tradiční Večer izraelského vína. Po ...

Pondělí, 07 Březen 2016

Křesťanské centrum Sion chce i letos připomenout veřejnosti největší masovou vraždu československých občanů ...
CNW:Counter